Bugun Oʻzbekiston Respublikasi Davlat Gerbi qabul qilingan kun.
2-iyul – Oʻzbekiston fuqarolari uchun qadrli va unutilmas kunlardan biri, 1992-yil ayni shu kunda “Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi toʻgʻrisida”gi Qonun qabul qilindi. Qonunga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi Oʻzbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining ramzidir va u quyidagi koʻrinishga ega: togʻlar, daryolar va soʻl tomoni bugʻdoy boshoqlaridan, oʻng tomoni esa chanoqlari ochilgan gʻoʻza shoxlaridan iborat chambarga oʻralgan gullagan vodiy uzra quyosh zarrin nurlarini sochib turadi. Gerbning yuqori qismida Respublika hurligining ramzi sifatida sakkizburchak tasvirlangan boʻlib, uning ichki qismida yarim oy va yulduz tasvirlangan. Gerbning markazida baxt va erksevarlik ramzi — qanotlarini yozgan Humo qushi tasvirlangan. Gerbning pastki qismida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻini ifoda etuvchi chambar lentasining bantida “Oʻzbekiston” deb yozib qoʻyilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbining rangli koʻrinishida: Humo qushi va daryolar — kumush rangida; quyosh, boshoqlar, paxta chanoqlari va “Oʻzbekiston” yozuvi — oltin rangida; gʻoʻza shoxlari va barglari, togʻlar va vodiy — yashil rangda; chanoqlardagi paxta — oq rangda; lenta — Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻining ranglarini aks ettiruvchi uch xil rangda; sakkizburchak — oltin zarhal bilan hoshiyalangan holda havo rangda; yarim oy va yulduzlar — oq rangida tasvirlangan.
Davlat ramzlari oʻzida xalqning oʻzligi, gʻururi, tarixi, buguni, kelajagi, orzu-intilishlarini oʻzida aks ettiradi.
Yildan yilga davlat ramzlari qabul qilingan kunlarni oʻziga xos bayram qilish anʼanasi shakllanmoqda. Albatta, yuragida vatanga muhabbat oʻti yongan har bir oʻzbek uchun bunday aziz kunlar chin bayramdir.

Today is the day the State Emblem of the Republic of Uzbekistan was adopted.
July 2 is one of the most important and memorable days for the citizens of Uzbekistan. On this day in 1992, the Law “On the State Emblem of the Republic of Uzbekistan” was adopted. According to the law, the State Emblem of the Republic of Uzbekistan is a symbol of the state independence of the Republic of Uzbekistan and has the following appearance: the sun shines golden rays over a blooming valley surrounded by mountains, rivers and a circle of wheat ears on the left side and cotton branches with open bolls on the right. In the upper part of the emblem, an octagon is depicted as a symbol of the freedom of the Republic, with a crescent moon and a star inside. In the center of the emblem is a symbol of happiness and freedom - the Humo bird with its wings spread. At the bottom of the emblem, the words “Uzbekistan” are written on the ribbon of the circle, which represents the State Flag of the Republic of Uzbekistan.
The color version of the State Emblem of the Republic of Uzbekistan: the hummingbird and rivers - in silver; the sun, ears of corn, cotton sheaves and the inscription "Uzbekistan" - in gold; cotton branches and leaves, mountains and valley - in green; cotton in sheaves - in white; the ribbon - in three different colors reflecting the colors of the State Flag of the Republic of Uzbekistan; the octagon - in the color of the sky, framed by gold gilding; the crescent moon and stars - in white.
State symbols reflect the identity, pride, history, present, future, dreams and aspirations of the people.
From year to year, a tradition is being formed to celebrate the days when state symbols are adopted in a special way. Of course, for every Uzbek whose heart burns with love for the homeland, such dear days are a real holiday.