Bugun Oʻzbekiston Respublikasi Davlat Gerbi qabul qilingan kun.
2-iyul – Oʻzbekiston fuqarolari uchun qadrli va unutilmas kunlardan biri, 1992-yil ayni shu kunda “Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi toʻgʻrisida”gi Qonun qabul qilindi. Qonunga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi Oʻzbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining ramzidir va u quyidagi koʻrinishga ega: togʻlar, daryolar va soʻl tomoni bugʻdoy boshoqlaridan, oʻng tomoni esa chanoqlari ochilgan gʻoʻza shoxlaridan iborat chambarga oʻralgan gullagan vodiy uzra quyosh zarrin nurlarini sochib turadi. Gerbning yuqori qismida Respublika hurligining ramzi sifatida sakkizburchak tasvirlangan boʻlib, uning ichki qismida yarim oy va yulduz tasvirlangan. Gerbning markazida baxt va erksevarlik ramzi — qanotlarini yozgan Humo qushi tasvirlangan. Gerbning pastki qismida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻini ifoda etuvchi chambar lentasining bantida “Oʻzbekiston” deb yozib qoʻyilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbining rangli koʻrinishida: Humo qushi va daryolar — kumush rangida; quyosh, boshoqlar, paxta chanoqlari va “Oʻzbekiston” yozuvi — oltin rangida; gʻoʻza shoxlari va barglari, togʻlar va vodiy — yashil rangda; chanoqlardagi paxta — oq rangda; lenta — Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻining ranglarini aks ettiruvchi uch xil rangda; sakkizburchak — oltin zarhal bilan hoshiyalangan holda havo rangda; yarim oy va yulduzlar — oq rangida tasvirlangan.
Davlat ramzlari oʻzida xalqning oʻzligi, gʻururi, tarixi, buguni, kelajagi, orzu-intilishlarini oʻzida aks ettiradi.
Yildan yilga davlat ramzlari qabul qilingan kunlarni oʻziga xos bayram qilish anʼanasi shakllanmoqda. Albatta, yuragida vatanga muhabbat oʻti yongan har bir oʻzbek uchun bunday aziz kunlar chin bayramdir.

Сегодня — день принятия Государственного герба Республики Узбекистан.
2 июля – один из самых важных и памятных дней для граждан Узбекистана. В этот день в 1992 году был принят Закон «О Государственном гербе Республики Узбекистан». Согласно закону, Государственный герб Республики Узбекистан является символом государственной независимости Республики Узбекистан и имеет следующий вид: солнце освещает золотистыми лучами цветущую долину, окруженную горами, реками и кругом из колосьев пшеницы с левой стороны и ветвей хлопка с раскрытыми коробочками с правой. В верхней части герба изображен восьмиугольник – символ свободы Республики, внутри которого – полумесяц со звездой. В центре герба – символ счастья и свободы – птица Хумо с расправленными крыльями. В нижней части герба на ленте круга, олицетворяющей Государственный флаг Республики Узбекистан, написаны слова «Uzbekistan».
Цветной вариант Государственного герба Республики Узбекистан: колибри и реки – серебряного цвета; Солнце, колосья, снопы хлопка и надпись «Узбекистан» – золотого цвета; ветви и листья хлопка, горы и долина – зелёного цвета; хлопок в снопах – белого цвета; лента – трёхцветная, отражающая цвета Государственного флага Республики Узбекистан; восьмиугольник – цвета неба, обрамлённый золотой позолотой; полумесяц и звёзды – белого цвета.
Государственные символы отражают самобытность, гордость, историю, настоящее, будущее, мечты и стремления народа.
Из года в год складывается традиция особым образом отмечать дни принятия государственных символов. Конечно, для каждого узбекистана, чьё сердце горит любовью к Родине, такие дорогие сердцу дни – настоящий праздник.