2026-yil 22-iyul kuni “UzGasTrade” aksiyadorlik jamiyatida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2026-yil 21-iyul kuni o‘tkazilgan, hudud va tarmoqlarda iqtisodiy o‘sish sur’atlarini ta’minlash bo‘yicha 2026-yil birinchi yarim yilligi yakunlari tahlili hamda yil yakuniga qadar amalga oshiriladigan ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida belgilangan topshiriq va ustuvor yo‘nalishlar yuzasidan seminar tashkil etildi.
Seminarda Jamiyatning yosh xodimlari faol ishtirok etib, videoselektor yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalar, ularning mazmun-mohiyati hamda “UzGasTrade” AJ faoliyatidagi ahamiyati yuzasidan fikr almashdilar. Shuningdek, iqtisodiy o‘sish sur’atlarini jadallashtirish, ish samaradorligini oshirish, transformatsiya jarayonlarini izchil davom ettirish hamda belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Seminarni tashkil etish hamda taqdimot materiallarini tayyorlash Transformatsiyani amalga oshirish bo‘limining yetakchi mutaxassisi, Jamiyatda yoshlar bilan ishlash bo‘yicha mas’ul A. Qodirov tomonidan amalga oshirildi.

On 22 July 2026, UzGasTrade Joint Stock Company held a seminar dedicated to discussing the priorities and instructions outlined during the video conference meeting chaired by the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, on 21 July 2026.
The meeting reviewed the results of the first half of 2026 in ensuring sustainable economic growth across the country's regions and key economic sectors, while also defining the priority tasks to be implemented through the end of the year.
The seminar brought together the Company's young employees, who actively participated in discussions on the priorities identified during the meeting, their practical significance for the Company's operations, and the effective implementation of the assigned tasks. Participants also exchanged views on accelerating economic growth, enhancing operational efficiency, advancing transformation initiatives, and ensuring the timely and high-quality execution of strategic objectives.
The seminar was organized, and the presentation materials were prepared by A. Qodirov, Lead Specialist of the Transformation Implementation Department and the Company's Youth Affairs Coordinator.
The event further strengthened young employees' understanding of the ongoing socio-economic reforms in Uzbekistan, promoted the effective application of national priorities in their professional activities, and reinforced their sense of corporate responsibility and commitment to the Company's strategic development goals.